تربیت نوجوانان در خانواده

تربیت نوجوانان

تربیت فرزند نوجوان

امروزه تربیت نوجوانان از چالش های اصلی خانواده ها و والدین است. نوجوانان همیشه به دنبال اثبات هویت خود هستند. رفتار والدین با نوجوان  چه دختر ، چه پسر به گونه ای باید باشد که به اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی و شخصیتی فرزندشان کمک کند.

 والدین باید به صحبت های فرزندشان گوش دهند، آن ها را در مسائل خانوداگی مربوط به آنها مشارکت دهند و به نظراتشان اهمیت دهند. این امر موجب افزایش اعتماد به نفس و ارتقای مهارت های اجتماعی و توانایی مدیریت بحران و حل مسئله در نوجوانان  می شود. به همین علت می توان گفت احترام به نوجوان از مهم ترین اصول در تربیت نوجوانان است.

تربیت فرزند نوجوان در خانواده نیازمند توجه و صبر است، توجه داشته باشید که باید به فرزندان فرصت تجربه داد تا نیازهای روانی و اجتماعی خود را بشناسند و با توجه به آن به رشد خودشان بپردازند.

غالب والدین می گویند نوجوان و جوان ما به حرف های ما گوش نمیدن، لطف کنید این مطلب را به دقت بخوانید، شاید گره ارتباطی شما با نوجوانان و جوانان را پیدا شد. این نکته در مدیریت نوجوان مهمه که نوجوان قرار نیست به حرف کسی گوش بده، چرا ؟ چون نوجوان دیگه کودک نیست ، باید با نوجوان گفتمان داشت. اگه نوجوان ببینه که طرف مقابلش داره تحمکی با او حرف میزنه، یا ببینه کسی می خواهد، چیزی را به او تحمیل کنه، فوراً گارد می گیره، حالا این فرد می خواد والدینش باشن ، می خواد معلمش باشد.

زمانی نوجوان با والدین خود می تواند گفتمان خوبی داشته باشد که والدین به خصوص مادر، در دوران کودکی با او  خوب برخورد کرده و رابطه عاطفی خوبی داشته باشند.

برای ساخت یک ساختمان پی و شالوده ی آن خیلی مهمه، اگه شالوده محکم نباشه، مهندسی دقیق و درستی نداشته باشه، هر دیواری که روی این شالوده بنا بشود با اولین لرزه ، تنش و بحران این دیوارها فرو  خواهد ریخت.

دوران کودکی مانند شالوده ی ساختمان است، اگر با کودک اصولی و با تدبیر رفتار کنیم، مطمئنا در دوران نوجوانی و جوانی با او مشکلی نخواهیم داشت، که نه، با او مشکل کمتری خو اهیم داشت.

والدین بخصوص مادران دقت کنند اصولی و با تدبیر برخورد کردن منظور محبت کردن و دوست داشتن نیست. این طبیعی است که هر پدر و مادری فرزند خود را دوست داشته باشد.

اصولی برخورد کردن با کودک یعنی: والدین بخصوص  مادر، مهارت های ارتباطی با کودک خود را بلد باشند. به عبارتی بلد باشند:

  • چه موقع تنبیه کنند
  • چه موقع تشویق کنند
  • چه موقع عصبانی شوند
  • چه موقع تفهیم کنند

یک مثال ساده، گلی که درگلدون خونه است، اگه این گل را زیاد آبش بدیم، خراب میشه، اگه کم هم آب دهیم، خراب میشه، باید به موقع آبش بدیم تا خوب رشد کنه.

اگر زیاد به کودک محبت کنیم ، به عبارتی محبت بی جا و افراطی به او داشته باشیم ، این کودک توقع داره در هر شرایطی باید به او محبت کرد. این درحالی است که اگر تنبیه یا اخمی دریافت کنه، به شدت بهم میریزه.

والدین عزیز هر چه انرژی برای فرزند پروری دارید تا 12 سالگی فرزندتان بکار بگیرید. چرا که بعد از آن ، اثر بخشی تربیت به شدت کاهش می یابد.

والدینی که با مشاهده بحران های رفتاری نوجوان تازه به فکر تربیت می افتند، با سختی زیادی رو به رو می شوند.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در آپارات همراه ما باشید.

رابطه پدر و دختر

مرکز مشاوره نیلوفر آبی در تهران با دارا بودن بهترین متخصصان، خدمات روانشناسی مانند مشاوره خانواده ، مشاوره تحصیلی ،مشاوره کودک و نوجوان و غیره را ارائه می دهد.

باما در تماس باشید

مقالات پیشنهادی

راز زندگی زناشویی موفق

چگونه در زندگی زناشویی موفق باشیم؟ تفاوتهای زن و مرد و‌تاثیر آنها در برقراری رابطه صمیمانه ,نداشتن درک درستی از تفاوت های بین زنان و

خستگی تصمیم گیری - مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی
خودشناسی

خستگی تصمیم گیری

همه تجربه یک روز پر مشغله و سخت رو داشتیم، روزی که وقتی به انتهای آن رسیدیم، این جملات از ما شنیده می شود :

تربیت نوجوانان
ذهن آگاهی

تربیت نوجوانان در خانواده

تربیت فرزند نوجوان امروزه تربیت نوجوانان از چالش های اصلی خانواده ها و والدین است. نوجوانان همیشه به دنبال اثبات هویت خود هستند. والدین باید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند