تعریف مذاکره

مذاکره - مرکز مشاوره نیلوفر آبی

دکتر مازیار میر در کتاب “اصول و فنون مذاکره و زبان بدن” تعریف مذاکره را هنر چانه زنی و رد و بدل کردن امتیاز عنوان نموده است.

مذاکره فرایندی است که در آن هر طرف  می‌کوشد تا منفعتی برای خودش در پایان مذاکرات بدست آورد. مذاکره با هدف دستیابی به مصالحه انجام می‌شود.

البته گفتمان حوزه گسترده‌ای دارد که اینجا امکان بسط آن نیست، فقط می‌توانم کتاب “مذاکره سبز” و “فقط مرگ قابل مذاکره نیست” را در این باره معرفی کنم.

لطفا یه بار دیگر تعریف آن را بخوانید و حالا به این موضوع فکر کنید که چرا باید در ارتباط با نوجوان ، از فن گفتمان استفاده کنیم.

و شاید این موضوع به ذهنتان خطور کند که: ما به عنوان پدر و مادر حقی داریم و فرزندانمان باید تابع مصلحت اندیشی ما باشند، چه مذاکره‌ای … چه مصالحه‌ای؟!

نظر شما در مورد مذاکره چیست؟

مشورت یکی از راه‌های حفظ و تقویت رابطه با نوجوانان است و ما بعد از مشخص کردن حیطه وظایف و مسئولیت هر یک از اعضای خانواده، راحت‌تر می‌توانیم با فرزندمان گفتمان و مشورت کنیم.

در مورد مسائل خارج از مسئولیت آنها ، حتی صرفا شنیدن نظرات ، انتقادها ، تذکرات و پیشنهادات نوجوانان و جوانان می‌تواند بسیار جذاب و راهگشا باشد. پس خودتان را از نظرات خلاقانه و نو آن‌ها محروم نکنید. (بدون ایجاد انتظار تبعیت)

این کار هم به رابطه شما کمک می‌کند، هم عزت نفس آن‌ها را به شدت تقویت می‌کند …

و اما …

گفتمان یکی از کاربردی‌ترین و مفیدترین تکنیک‌ها در برخورد با نوجوانان می‌باشد. زمانی که در خصوص موضوع و رفتاری با فرزند خود به توافق نمی‌رسید و یا اینکه آنها برای خواسته‌ای به شدت پافشاری و یا لجبازی و اصرار می‌کنند ، می‌توان از تکنیک مذاکره استفاده کرد. 

والدین باید دو یا سه پیشنهاد متفاوت به فرزند نوجوان ارائه بدهند که پیشنهادها هم باید از حالت‌های بسیار سخت و ناخوشایند تا خوشایند و به صرفه تشکیل شده باشد. در این حالت چون حق انتخاب به فرزند داده می‌شود و معمولاً آنها نیز نیاز به همراهی و تایید شما دارند و چون با هوش هستند , معمولاً به پیشنهاد منطقی‌تر تن می‌دهند.

دادن حق انتخاب می‌تواند نیاز به توجه و مهم بودن در آنها را تامین کند (دقیقا نیازی که بخاطر آن سرکشی و لجبازی می‌کنند) و حس خوبی را به آنها منتقل می‌کند و برایشان آرامش به ارمغان خواهد داشت ؛ همچنین شیوه خوبی برای آموزش حل مسئله خواهد بود.

همچنین پیشنهادها باید بر اساس شناختی که از او داریم و با دانستن موضوعات مورد علاقه او ارائه شود تا جاذبه و دافعه قوی ایجاد کند.

مقاله پیشنهادی : رفتارهای سازنده رفتار با نوجوان

مذاکره - راهکار مذاکره با نوجوان

تکنیک های مذاکره با نوجوانان

در سنین نوجوانی مذاکره بسیار مفید است زیرا نوجوانان برای جدایی و فردی سازی خود تلاش می کنند و در پی کشف هویت خود هستند. آنها ارزشهای اخلاقی خودشان را اصلاح کرده و سعی دارند در گروه همسالانشان خود را تثبیت نمایند.

مذاکره به رشد مهارت حل مسئله ، همدلی ، اعتماد به نفس ، ایده ها و قبول پیامدهای مسیرهای انتخابی در نوجوانان کمک می کند. گفتمان همین طور موجب می شود که گوش دادن دقیق را بیاموزد . مذاکره با فرزند نوجوان تکنیک هایی دارد که به اختصار به آنها می پردازیم:

1- گوش دادن و صحبت کردن در حین مذاکره

برای یک گفتمان مفید با فرزند نوجوان خود بایستی خوب گوش دهید و خوب صحبت کنید. از صدای آرام ، گرم و در عین حال محکم در لحن خود استفاده کنید و در گفتگو دچار درگیری لفظی نشوید.

ابتدا باید بی وقفه به صحبت ها و نظرات نوجوان خود گوش دهید و سپس نظرات خود را بیان نمایید . اگر اوضاع وفق مراد شما پیش نرفت و نتوانستید به نتیجه برسید بهتر است استراحت کنید و به گفتگوی خود برای مدتی معین و کوتاه خاتمه دهید تا بیشتر در مورد موضوع مورد بحث فکر کنید.

بیشتر بخوانید : والدین موثر فرزندان مسئول

مذاکره - هنر گوش دادن و صحبت کردن با نوجوان

2- رسیدن به تصمیم هایی که هر دو می توانید آن را بپذیرید

ابتدا باید مشخص کنید که چه چیزهایی قابل مذاکره هستند و چه چیزهایی غیر قابل مذاکره هستند و جزء خطوط قرمز و یا قوانین منزل شما هستند. در موارد غیر قابل مذاکره بایستی قاطع باشید ولی در موارد قابل مذاکره نشان دهید که دوستدار سازش هستید و می خواهید بر روی چیزهایی توافق کنید که هر دو بتوانید آنرا بپذیرید.

3- بررسی تصمیمی که هر دو به آن رسیده اید

تصمیمی که هر دو شما روی آن توافق کرده اید را واضح بیان کنید و درباره عواقب شکسته شدن توافق با هم بحث و توافق نمایید. حتی اگر گفتگوی شما ناتمام و بی نتیجه ماند با جمله یا نکته ای مثبت آن را پایان دهید مثلا بگویید ممنونم که با من صحبت کردی. اگر فرزند شما به توافقی که کردید پایبند ماند او را تشویق و تحسین نمایید.

4- از اختیارات خود در وقت مذاکره با نوجوان استفاده کنید

بعنوان والد در برخی مواقع بایستی اقتدار و نفوذ خود را به کار ببرید تا ایمنی و رفاه فرزندان به خطر نیفتد. فرزندان با ورود به نوجوانی اقتدار والدین را بیشتر به چالش می کشند پس باید به گونه ای منطقی و عاقلانه با این رفتار آنها برخورد کرد .

در هنگام گفتگو و صحبت با فرزند خود باید سن و سال او را مدنظر قرار داد و مناسب با شرایط و سن او پاسخ مناسب داد . استفاده از نفوذ و اقتدار شما به شیوه ای مثبت و محترمانه به قوی شدن رابطه تان کمک خواهد کرد .

پیشنهاد می کنیم مقاله مذاکره و مشورت را مطالعه نمایید . 

مذاکره - استفاده از اختیارات در مذاکره

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود.

همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام نیلوفر آبی همراه ما باشید.