پرسش های جنسی فرزندان

پرسش‌های جنسی فرزندان - نیلوفر آبی

به پرسش های جنسی فرزندان چطور پاسخ دهیم؟

به طور طبیعی ، رشد جنسی و شناختی کودک منجر به پرسش های جنسی فرزندان و کنجکاوی‌های آنها درباره مسائل جنسی خواهد شد. در چنین شرایطی والدین باید با در نظر گرفتن مقطع سنی و سطح درک کودک به پرسش های جنسی فرزندان پاسخ دهند.

در دادن اطلاعات جنسی بلوغ فکری ، سطح شناختی و میزان آگاهی نیز مهم است. پس هنگام پاسخ دادن به سوالات با توجه به شناختی که از میزان درک و آگاهی او داریم باید پاسخ دهیم.

برخی از پدران و مادران جسارت این را ندارند که پاسخی به پرسش های جنسی فرزندان دهند (یا پاسخ درست و مناسب بدهند). این والدین کار خود را اینگونه توجیه می‌کنند که دانستن این سوالات باعث می‌شود که اصطلاحا چشم و گوش بچه باز شود.

برخی از والدین یا اطلاعات زیادتری که متناسب با سن کودک نیست در اختیار او می‌گذارند یا صداقت در بیان این مطالب را ندارند. که این مورد هم ممکن است باعث بلوغ زودرس در کودکان شود.

برخی هم برای شانه خالی کردن از این وظیفه مهم، شرم و حیا را بهانه می‌کنند. باید بدانید پرسش های جنسی فرزندان از 4 – 5 سالگی شروع می شود.

با توجه به فضاهای مجازی که فرزندان هم متاثر از آن هستند ، چه بسا از ٣ سالگی ممکن است کودکان سوالات خود را مطرح کنند. این یکی از مراحل طبیعی تکامل جنسی کودک که اگر به درستی پاسخ نگیرد ، کنجکاوی جنسی او بیشتر می‌شود و در این حال ، ممکن است او به خطا برود.

مطالعه مقاله ترس در کودکان پیشنهاد می شود.

پرسش‌های جنسی فرزندان - چگونه به پرسشهای جنسی پاسخ دهیم

عملکرد مناسب هنگام پرسش های جنسی فرزندان

شاید برای اغلب والدین این سوال پیش بیاید که در هنگام مواجهه با پرسش های جنسی فرزندان  چه واکنشی باید از خود نشان بدهند. در اینجا دو مورد از عملکرد های مناسب در هنگام قرار گرفتن در این موقعیت به شما پیشنها می شود.   

از دستپاچگی و طفره رفتن پرهیز کنید

دستپاچگی و طفره رفتن باعث می‌شود موضوع در ذهن کودک مهم جلوه کند و برای رفع کنجکاوی خود با دوستان و همسالان خود در این باره صحبت کند که این امر عواقب بدی دارد. بسیاری با پرسش های جنسی فرزندانشان دچار تشویش و نگرانی می‌شوند و به این می‌اندیشند که ممکن است فرزند کوچک آن‌ها دچار انحراف خطرناکی شده باشد.

این موضوع بیشتر به نحوه ارتباط قبلی والدین با فرزندشان و احساس خود والدین در مواجهه با چنین موضوعاتی بستگی دارد. (اینکه همیشه چقدر پذیرای سوالات او بوده‌اید و او چقدر با شما راحت است)

مقاله پیشنهادی : برخورد والدین در مواجهه با استقلال و بزرگ شدن فرزندان

پرسش‌های جنسی فرزندان - عدم دستپاچگی

هنگام صحبت کردن با کودکان از کلماتی استفاده کنیم که برایشان قابل فهم‌تر است

اگر بلافاصله در پاسخ دادن به پرسش های جنسی فرزندان آمادگی نداریم، بهتر است به کودک بگوییم: سوال خوبی کردی اما من باید کمی روی سوال تو فکر کنم بعد جوابت را بدهم! بخاطر داشته باشید برای اینکه پاسخ‌هایتان متناسب با شرایط ذهنی و شناختی فرزندتان باشد، ابتدا از او بپرسید که در مورد سوالی که مطرح کردی، خودت چه فکری میکنی؟ مگه چی شنیدی یا دیدی؟ چی شده این سوال برات پیش اومده؟

سطحی که فرزندتان جواب می‌دهد، نشان دهنده میزان اطلاعاتی است که باید به او بدهید (نه خیلی بیشتر از آن، نه خیلی کمتر از اطلاعات او)

والدین محترم لطفا برای پاسخ به پرسش های جنسی فرزندان آماده و آگاه باشید، تا شوکه و یا متعجب نشوید؛ یا برای آگاهی کامل و کسب این اطلاعات می‌توانید از مشاور کودک کمک بگیرید. 

از دروغ گفتن در مورد مسائل جنسی به کودکان خود پرهیز کنید

یکی از مهمترین پرسش های جنسی فرزندان نحوه به دنیا آمدنشان است . بعضی والدین چون تصور می کنند پاسخ دادن به سوالات این چنینی می تواند منجر به بلوغ زودرس در فرزندشان شود به دروغ داستان هایی را برای بدنیا آمدن فرزندشان سر هم می کنند مثلا می گویند لک لک ها تو را برای ما هدیه آورده اند و یا ما تو را از بیمارستان خریده ایم .

بچه ها متوجه دروغ های پدر و مادر می شوند و سعی می کنند از منابع دیگری نظیر دوستان ، فیلمها و کارتن ها به دنبال جواب سوال خود باشند . در اینگونه مواقع باید براساس سن کودک و سطح فهم و درک او پاسخ درست را در مورد پرسش های جنسی فرزندان ارائه کرد .

اگر برای پاسخ دادن به پرسش های جنسی فرزندان خود دچار سردرگمی هستید و نمی دانید چه پاسخی به آنها بدهید می توانید از مشاوره کودک و نوجوان  باتجربه بهره بگیرید .

اگر فرزند نوجوانی دارید مطالعه مقاله رفتارهای سازنده ارتباط با نوجوان را به شما توصیه می کنیم . 

پرسش‌های جنسی فرزندان - استفاده از کلمات قابل فهم

بازی های جنسی کودکان را بشناسید

کودکان در سن 3 تا 6 سالگی متوجه تفاوت های خود با جنس مخالف می شوند و برای آنکه بیشتر با این تفاوتها آشنا شوند سعی می کنند در مورد بدن یکدیگر بیشتر کاوش کرده و اطلاعات بدست آورند .

در این شرایط باید با کودک خود صبورانه برخورد کرد و اگر آنها را در حین بازی هایی نظر دکتر بازی ، عروس و داماد و … دیدید ذهنشان را منحرف کرده و سر آنها را با بازی دیگری گرم کنید .

در اینگونه مواقع نباید به تنبیه ، سرزنش و کتک زدن کودک اقدام کرد چرا که حساسیت او نسبت به موضوعات جنسی افزایش خواهد یافت .

پرسش‌های جنسی فرزندان - عدم سرزنش و تنبیه

چند راهکار برای کاهش کنجکاوی و پرسش های جنسی فرزندان

  • پدر و مادر در حضور فرزندان خود از انجام رفتارهای جنسی خودداری کنند .
  • اگر فرزندانتان از یک جنس نیستند حتما هر چه زودتر اتاق آنها را از هم جدا کنید .
  • کودک با والد همجنس خود به حمام برود تا سوالات جنسی در ذهن کودک شکل نگیرد .
  • از حمام کردن همزمان دختر و پسر خود در حمام خودداری کنید .
  • از لمس کردن و نوازش نقاط حساس بدن کودک (از قبیل رانها و کفل) اجتناب کنید .
  • در هنگام بازی کودکان خود خصوصا اگر غیر همجنس هستند دورادور مراقب آنها باشید و از بازی کردن کودکان در مکان های خلوت و بی رفت و آمد جلوگیری کنید .

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره ، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود.

همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی ، زوج ، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود. کافیست با ما در تماس باشید. 

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

برای مشاهده ویدیوهای روانشناسی در آپارات همراه ما باشید.