مشاوره نوجوان

 

از آنجا که سن نوجوانی مرحله ای حساس از زندگی و دوره گذار از کودکی به بزرگسالی است با چالش ها و تنش های گوناگونی همراه است. نوجوان که اکنون دیگر خود را کودک نمی بیند در پی استقلال و هویت خود دست به رفتارهایی می زند که گاها توسط والدین پذیرفته شده نیست. در این سنین گروه همسالان و دوستان بیشترین تاثیر را بر افکار و رفتار نوجوان می گذارند .

والدین می توانند با افزایش آگاهی خود و شناخت بهتر ویژگی های دوره نوجوانی به فرزند خود برای عبور سلامت از این دوره به بزرگسالی کمک کنند. استفاده از جلسات مشاوره نوجوان می تواند چراغها را برای والدین در تربیت نوجوان روشن کرده و نوجوان را در انتخاب درست مسیر و لذت صحیح از این دوره یاری کند. مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی آماده ارائه مشاوره نوجوان ، مشاوره کودک ، مشاوره خانواده ، مشاوره شغلی و تحصیلی ، مشاوره قبل از ازدواج و … به شما عزیزان است .

 

 

مشاوره نوجوان چیست؟

مشاوره نوجوان نوعی از مشاوره است که به نوجوانان کمک می کند تا با درک صحیح احساسات و افکار خود رفتار مناسب را در موقعیت های گوناگون از خود نشان دهند . بسیاری از نوجوانان به دلایل گوناگون با والدین خود تعارضات شدیدی دارند و هر مسئله ای تبدیل به جر و بحث های طولانی بین آنها می شود .

یک مشاور با تجربه و آگاه در جلسات مشاوره نوجوان می تواند مشکلات ارتباطی میان والدین و فرزندان نوجوان را حل و فصل نموده و راهنمایی ها و آگاهی های لازم را به نوجوان ارائه دهد. تجربه نیز ثابت کرده که حرف شنوی نوجوانان از افرادی نظیر مشاور و روانشناس از والدین بیشتر است .

مشاور نوجوان بررسی مشکلات نوجوانان

برای حل چه مشکلاتی می توان به مشاور نوجوان مراجعه کرد؟

اغلب مشکلاتی که نوجوانان با آن درگیر هستند در چند دسته خلاصه می شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • فشار و استرس های گوناگون
 • تغییرات خلق و خو و شخصیت
 • سوء مصرف مواد و اعتیاد
 • داشتن ذهنیت ناسالم
 • داشتن ایده ها و رفتارهای عجیب
 • افسردگی
 • خودزنی و افکار خودکشی
 • مسائل جنسی و خودارضایی
 • ارتباط با جنس مخالف
 • امتناع از درس خواندن و رفتن به مدرسه
 • خشم و عصبانیت های انفجاری
 • و …

مشاوره نوجوانان دختر

دختران در دوره نوجوانی تغییرات جسمی متفاوت از پسران را تجربه می کنند. در این دوره سیکل خونریزی ماهانه و تغییرات هورمونی به وجود می آید که دختران به شکل های گوناگونی با این دوره کنار می آیند. در برخی دختران نوجوان تغییرات هورمونی می تواند منجر به خشونت ، لجبازی و کج خلقی هایی شود که عمدتا با والدین یا خواهر و برادرهاست .

همچنین تغییرات ظاهری صورت از قبیل بزرگ شدن بینی ، جوش های پوستی، ریزش و شوره مو و … می تواند منجر به کاهش عزت نفس در نوجوان و گوشه گیری او شود. جلسات مشاوره نوجوان می تواند به دختران نوجوان کمک کند تا با شناخت بهتر این دوره و دیدن توانایی ها و زیبایی های ذاتی خود به سلامت و با آسیب کمتر از این دوره عبور کنند.

مشاور نوجوان مشاوره به دختران نوجوان

مشاوره نوجوانان پسر

نوجوانان پسر در این دوره بلوغ جنسی و تغییرات ظاهری در صورت ، بدن و صدا را تجربه می کنند. صدای آنها بم تر و مردانه شده و رویش موهای صورت خبر از ورود به دوره بزرگسالی را می دهد. پسران نوجوان با افزایش ترشح هورمون تستسترون در این دوره علایم بلوغ جنسی را نشان می دهند و افزایش تمایلات جنسی در آنها دیده می شود. در این دوره خودارضایی در پسران دیده می شود که امری طبیعی است تا زمانی که از حد طبیعی خارج نشود.

در برخی افراد بزرگسال می بینیم که عادت به خودارضایی که در نوجوانی در آنها شکل گرفته تا سنین بزرگسالی نیز ادامه دارد و موجبات مشکلات جنسی و زناشویی در آنها را فراهم می آورد . علاوه بر این مشکلات رفتاری از قبیل پرخاشگری ، داد و فریاد ، لجبازی و قلدری در نوجوانان پسر به وفور دیده می شود. یک مشاور نوجوان باتجربه و مسئول با کمک جلسات مشاوره نوجوان را نسبت به این تغییرات آگاه کرده و راههای صحیح برخورد با مسائل مختلف و عبور از این دوره حساس را به او می آموزد.

مشاوره نوجوان در چه زمینه هایی کمک کننده است؟

همانطور که به آن اشاره شد نوجوانان با انواعی از مشکلات در این سنین روبرو هستند که در بسیاری از موارد نیاز به کمک و راهنمایی افراد بزرگسال از قبیل والدین ، مربیان و معلمان، مشاور و روانشناس دارند. حال به توضیح برخی از این مشکلات می پردازیم :

اعتیاد به مواد مخدر

متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر به سنین نوجوانی رسیده و در دسترس بودن مواد مخدر صنعتی و راحتی استفاده از آن منجر به افزایش استفاده و بروز مشکلات زیادی برای نوجوانان و خانواده های آنها شده است. برخی از نوجوانان تحت تاثیر گروه همسالان و برای همرنگ شدن با جماعت تن به استفاده از مواد مخدر می دهند و متوجه آثار مخرب این کار در آینده خود نیستند. والدین این نوجوانان به تنهایی از پس حل این مشکل و معضل بزرگ برنمی آیند و تنها با کمک از جلسات مشاوره نوجوان می توان بر این مشکل بزرگ فائق آمد.

اعتیاد به بازی

امروزه بازی های ویدیویی روز به روز پیشرفته تر می شوند و مخاطب اصلی این بازیها اغلب نوجوانان هستند. انواعی از کنسول های بازی در بازار موجود است که حتی بزرگسالان نیز از انجام بازی با آن لذت می برند. اگر تفریح و بازی در حد معقول انجام شود نه تنها ضرری ندارد بلکه موجبات نشاط و شادی را فراهم می کند ولی از آنجا که هر چیزی که از اندازه خارج شود مضراتی دارد بازی های کامپیوتری هم می توانند مخرب باشند. برای مقابله با اعتیاد به بازی در نوجوان خود می توانید از جلسات مشاوره نوجوان در مراکز معتبری همچون مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی استفاده کنید .

مشاوره نوجوان اعتیاد در نوجوانان

سوگ و از دست دادن عزیزان 

مرگ عزیزان در هر سنی برای فرد اتفاق بیفتد سخت و طاقت فرساست ولی این موضوع در دوره نوجوانی می تواند اثرات مخرب بیشتری برای فرد داشته باشد . از آنجا که نوجوان در دوره حساس و شکننده ای است و تغییرات خلقی ، روانی و جسمی را تجربه می کند احساسات او اعم از غم شدیدتر از دیگر افراد است . مشاوره نوجوان که در این مواقع شامل مشاوره سوگ می شود می تواند به نوجوان کمک کند تا راحت تر و سریعتر این دوره را سپری نموده و به زندگی عادی خود برگردد.

مشکلات رفتاری نوجوان

همانطور که به آن اشاره کردیم نوجوانان در این سنین بدرفتاری و خشونت زیادی در قبال دیگران از خود نشان می دهند که می تواند به صورت عادتی زشت در آنها تثبیت شود . یک مشاور آگاه و باتجربه با دادن آگاهی های لازم در زمینه کنترل خشم و عکس العمل مناسب در مواقع گوناگون می تواند از بروز مشکلات رفتاری در نوجوانان جلوگیری نماید .

طلاق والدین

متاسفانه در جامعه ما آمار طلاق رو به افزایش است و اغلب زوجینی که از هم جدا می شوند فرزندانی در سنین نوجوانی دارند. یک نوجوان بیشترین آسیب را از طلاق والدینش می بیند و این سن بدترین زمان برای جدایی والدین است. اگر چاره ای جز جدایی برای والدین وجود ندارد و ادامه زندگی خطرات بیشتری را به همراه خواهد داشت بهتر است نوجوان در جلسه مشاوره نوجوان شرکت کند تا بتواند با این مسئله کنار آمده و با پذیرش تغییرات جدید زودتر به روال زندگی عادی خود برگردد.

مشاور نوجوان تاثیر طلاق والدین در نوجوانان

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .