مشاوره روانشناسی چیست ؟

مشاوره یک گفتگوی فعال میان مشاور و مراجع است تا به بررسی مشکلات و مسائل مراجع پرداخته شود . در این ارتباط مراجع نحوه ارتباط با دیگران را بهتر می آموزد و یاد می گیرد که به بیان احساسات و عواطف خود بپردازد. از طرف دیگر قدرت حل مسئله در مراجع افزایش می یابد و در واقع مشاور در عوض ماهی دادن به او ماهیگیری کردن را به او یاد می دهد .

مشاوره روانشناسی از خدمات درمانی محسوب می شود که با کمک آن مراجع می تواند از دردها و آلام خود کم کرده و به سوی پیشرفت و بهبود قدم بردارد . در جلسه مشاوره روانشناسی ، مشاور هرگز افکار و عقاید خود را به مراجع دیکته نمی کند و به او آزادی می دهد تا به بیان افکار ، احساسات و عواطف خود بپردازد . مشاور از هرگونه قضاوت و پیش داوری در مورد مراجع خودداری کرده و او را طبق اصل پذیرش به همان شکل و صورتی که هست می پذیرد .

خدمات مرکز مشاوره نیلوفر آبی

مرکز مشاوره نیلوفر آبی ، به خانواده ها و افرادی که تغییرات و رویدادهای مختلف زندگی را تجربه می کنند، راهکارهای مختلف ارائه می دهد که عبارت است از:

خود شناسی

مهارتهای ارتباطی

مشاوره شغلی

مشاوره انگیزشی

مشاوره بالینی

پس از ایجاد ارتباط موثر میان دو طرف و افزایش حس اطمینان و اعتماد در مراجع نسبت به مشاور تازه می توان گفت که جلسات مشاوره وارد فاز حرفه ای و تخصصی خود شده است . پس مهمترین اصل در مشاوره روانشناسی ایجاد حس اطمینان و اعتماد در مراجع و برقراری ارتباط موثر با اوست .

مشاوره روانشناسی انواع مشاوره های روان شناسی

خصوصیات یک مشاور روانشناس

 • از آنجا که مشاوران وقت زیادی را صرف صحبت با مراجعان خود می کنند باید در این زمینه آموزشهای لازم را ببینند . همچنین سعه صدر و صبر و حوصله زیادی داشته باشند تا بتوانند بدون احساس ناراحتی به صحبت های گاها تکراری و همراه با هیجانات منفی مراجع گوش کنند .
 • مشاور نباید اهل نصیحت باشد و این حس را به مراجع القاء کند که مانند دیگران قصد انتقاد و نصیحت او را دارد .
 • مشاور باید هنر خوب گوش کردن را بداند و با پرسیدن به موقع سوالات و بازخوردهای مثبت در حین گوش دادن به سخنان مراجع او را به صحبت و بیان احساسات خود ترغیب نماید .
 • رازداری یکی از مهمترین اصول مشاوره روانشناسی است . اغلب مراجعان تمایل ندارند که از مسائلی که در اتاق مشاوره با مشاور در میان می گذارند کسی باخبر شود . مشاور باید این اطمینان را به مراجع خود بدهد که کلیه صحبت های رد و بدل شده در جلسه مشاوره روانشناسی در همانجا باقی مانده و در جایی بازگو نخواهد شد .
 • مشاور باید رویی گشاده و حالتی آرام و مصمم داشته باشد تا بتواند این آرامش خود را به مراجع نیز انتقال دهد. افرادی که خود دچار تنش های روانی هستند و آرامش در اعمال و چهره خود ندارند ابدا برای حرفه مشاوره و روان درمانی مناسب نیستند .

مشاوره روانشناسی انواع وظایف روانشناسی

انواع مشاوره روانشناسی

 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره خانواده
 • مشاوره سلامت روان
 • مشاوره روانشناسی شغلی
 • مشاوره تحصیلی
 • مشاوره طلاق
 • مشاوره کودک و نوجوان
 • و …

دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در مرکز نیلوفر آبی

برای دریافت انواع خدمات مشاوره روانشناسی از قبیل مشاوره خانواده ، ازدواج ، شغلی ، تحصیلی ، طلاق ، کودک و نوجوان و … می توانید با مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی تماس بگیرید .

مشاوره روانشناسی جلسات خانواده درمانی

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است . کلینیک نیلوفر آبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره ، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌ های مختلف روانشناسی عرضه می‌ شود . همچنین به استحضار می‌ رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی ، روان پزشکی ، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی ، زوج ، خانواده و گروهی رسیدگی می‌ شود .

نیلوفر آبی ، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌ آل داشته باشید .

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .