مشاوره طلاق

طلاق در زوجین به مثابه یک جراحی قطع عضو است که در برخی تنها یک عضو کوچک مثلا انگشت قطع می شود و در برخی دیگر چیزی بیش از نصف بدن جدا می شود . نکته مهم این است که طلاق در هر صورت آسیب زننده است ولی در برخی مواقع طلاق انتخاب میان بد و بدتر است . مهم این است که طلاق تنها از سر هیجانات منفی صورت نگیرد و با آگاهی و مشاوره طلاق ، نسبت به این تصمیم گیری خطیر اقدام شود . مشاوره طلاق به افراد کمک می کند تا با آسیب کمتری به خود و فرزندان این مرحله را سپری کرده و هر چه زودتر به روال عادی زندگی برگردند . مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی یاری دهنده شما در این مسیر خواهد بود .

 

انواع دسته بندی طلاق

تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره و راهنمایی را مراجعان با موضوع طلاق و جدایی تشکیل می دهند. برای کمک رساندن به این نوع مراجعین بهتر است مشاوران، درمانگران و زوج درمانگران این نوع مراجعین با موضوع طلاق را در چهار دسته بندی مجزا تفکیک کنند :

  • گروه اول کسانی هستند که مشکلات زناشویی مزمن و طولانی مدتی را تجربه کرده اند و یا با یک مشکل حاد مواجه هستند و با تحت فشار بودن به لحاظ عاطفی و روانی فکر طلاق به ذهن آنها خطور کرده اما قلبا مایل به طلاق و جدایی نیستند . در برخورد با این نوع خانواده ها در مرحله اول باید آنها را به زوج درمانگر و یا خانواده درمانگر معرفی کرد و حیطه درمان را در این جهت ادامه داد.
  • گروه دوم زوج هایی هستند که در آستانه طلاق هستند ولی هنوز تصمیم قطعی و جدی برای طلاق نگرفته اند. در این نوع مراجعین باید به آنها کمک کرد تا تصمیم درستی برای ادامه زندگی بگیرند که آیا به این زندگی ادامه بدهند با راهکارها و راهبردهای مناسب و یا اینکه واقعا به زندگی مشترک خود پایان بدهند.
  • گروه سوم افرادی هستند که برای طلاق مصمم هستند و تصمیم خود را گرفته اند و برای بررسی و راهنمایی در مورد مسائل جانبی موضوع طلاق مراجعه کرده اند و نیاز به کمک و آگاهی دارند. این گروه نیاز به یادگیری مهارتهایی دارند تا بتوانند با چالش های طلاق کنار بیایند و فرآیند سوگواری پس از طلاق را یاد بگیرند تا بتوانند به شکل درست و صحیح آن دوره را سپری کنند.
  • گروه چهارم هم زوج هایی هستند که مدتی از همسرشان جدا شده اند به شکل رسمی و یا غیررسمی ولی برای سازگاری با مسائل و مشکلات پس از طلاق دچار مشکل شده اند و قدرت حل مشکلات پس از طلاق را ندارند و نتوانسته اند با مشکلات پس از طلاق کنار بیایند . به آنها برای یادگیری مهارتهای کنار آمدن با مشکلات ناشی از طلاق مثل سوگ حل نشده، مشکلات مالی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی می توان کمک کرد .

اشتباه در تعریف و توصیف مشاوره طلاق

مشاوره طلاق صرفا وظیفه به تعویق انداختن طلاق و یا پیشگیری از طلاق را ندارد. چه بسا ما معتقد هستیم بهترین تصمیم و درست ترین راهبرد در برخی از روابط و در درون بعضی از خانواده ها می تواند انتخاب طلاق باشد. آنچه در مشاوره طلاق حائز اهمیت است:

1- تشخیص اینکه آیا در شرایط زوجه موردنظر بهترین روش و بهترین راهبرد برای آنها طلاق است یا با شیوه های دیگری میتوان به آنها کمک کرد؟ 

2- اگر نتیجه به این موضوع ختم شد موارد و موضوعاتی را که می بایست به آن توجه خاص شود تا از بروز مشکلات شدیدتر و حادتر در زندگی فرد پیشگیری نماید چه مواردی می تواند باشد و ابعاد احتمالی بروز مشکل را مورد بررسی قرار داد.

3- مهارت آموزی و آموزش توانمندی های لازم در بروز مشکلات قطعی تر پس از اتفاق طلاق در زندگی هر یک از زوجین می باشد و نکته بسیار جدی و مهم ارزیابی شرایط فرزندان این خانواده و ارائه راهنمایی های مناسب برای آسیب کمتر فرزندان خانواده طلاق می باشد . 

به طور خلاصه می توان گفت که مشاوره طلاق با هدف تشخیص بهترین راهکار برای زندگی زوجین با چالش های حاد و مزمن و مرحله دوم ایجاد زمینه ها و آموزش های لازم برای طلاق کم آسیب می باشد و این احتیاط در خصوص هر یک از زوجین و فرزندان و خانواده های نزدیک آنها بسیار جدی و مهم می باشد.

خدمات مشاوره طلاق چیست؟

شاید در وهله اول با شنیدن نام مشاوره طلاق تصور شود که مشاور به جدا شدن زوجین کمک می کند در صورتی که این طور نیست . مشاور با همکاری زوجین تلاش می کند تا مشکلات زندگی زناشویی آنها را از هر نظر مورد بررسی قرار دهد و تا جایی که امکان دارد با حل مشکلات از فرآیند طلاق پیشگیری کند. مشاور با آموزش روش های صحیح ارتباط با همسر ، مهارتهای لازم برای ادامه زندگی مشترک را به آنها می آموزد . تنها در صورتی که تشخیص داده شود که ادامه زندگی مشترک برای زوجین و فرزندان آنها خطرناک و همراه با آسیب های فراوان است ، زوجین برای طلاق مشاوره خواهند شد.

دلایل طلاق

طلاق به دلایل گوناگونی اتفاق می افتد که حتی این دلایل در کشورها و فرهنگ های گوناگون با هم متفاوتند ولی دلایل اصلی که تقریبا در همه جای دنیا موجبات طلاق را فراهم می آورند به قرار زیر هستند :

  • مشکلات جنسی و روابط زناشویی
  • مشکلات و مسائل مالی
  • خیانت همسر
  • تفاوتهای شخصیتی
  • اختلالات روانی همسر
مشاوره طلاق خدمات مشاوره طلاق

مراحل احساسی و عاطفی طلاق کدامند؟

اغلب افرادی که طلاق را تجربه کرده اند اذعان می دارند که مراحل زیر را کمابیش تجربه کرده اند. از آنجا که طلاق یک دگرگونی و چالش بزرگ در زندگی محسوب می شود اگر به درستی مدیریت نشود می تواند آثار مخربی تا سالهای سال به جای بگذارد . در تحلیل نهایی ضرورت استفاده از خدمات مشاوره طلاق در اینجا بیش از هر موضوع دیگری احساس می شود . حال به مراحل عاطفی و احساسی طلاق می پردازیم :

مرحله انکار : در این مرحله فرد سعی می کند با انکار موضوع طلاق کمی روان به هم ریخته خود را سامان دهد.

مرحله عدم اطمینان و درد : فرد نوعی عدم اطمینان را نسبت به اطرافیان حتی نزدیکان خود احساس می کند و سعی می کند از همه دوری کند .

مرحله خشم : در این مرحله فرد که در تمام فرایند طلاق نوعی خشم فروخفته داشته به ابراز خشم خود از طریق خشونت و خشم رفتاری و کلامی نسبت به خود و اطرافیان می پردازد.

مرحله چانه زنی : فرد پس از تجربه مراحل قبلی به اینجا می رسد که مدام در فکر به بحث در مورد مسائل اتفاق افتاده می پردازد و گاهی با گناهکار کردن خود یا طرف مقابل به چانه زنی می پردازد. گاه این چانه زنی بین فرد و خانواده اش به صورت کلامی اتفاق می افتد.

مرحله احساس گناه و عذاب وجدان : از آنجا که جدایی و طلاق نوعی از دست دادن به حساب می آید فرد برای از دست دادن زندگی مشترک و تمام دستاوردهای آن احساس گناه می کند و گاهی گناه خود را بیش از طرف مقابل می داند . همچنین فرد به سرزنش خود می پردازد که شاید می توانسته با راهکارهایی زندگی اش را از دام طلاق برهاند .

مرحله افسردگی : گوشه گیری و افسردگی از مراحل پایانی فرایند طلاق محسوب می شود و فرد با ناامید شدن از بازگشت به زندگی مشترک مراحل افسردگی را طی می کند. در این مرحله فرد حوصله خود و دیگران را ندارد و سعی می کند از اجتماعات خانوادگی و دوستانه دوری کند و بیشتر وقت خود را به بطالت و خواب می گذراند.

مرحله پذیرش : مرحله پایانی پذیرش و سازگاری با آن است . فرد به این نتیجه می رسد که این مرحله از زندگی او به پایان رسیده و باید وارد مرحله جدیدی از زندگی و روابط شود .

مشاوره طلاق مراحل احساسی و عاطفی طلاق

مشاوره طلاق چه زمانی انجام می شود؟

به طور مسلم مشاوره طلاق ابتدا برای پیشگیری از طلاق انجام می شود پس باید قبل از روال قانونی و شرعی طلاق انجام شود تا اگر امیدی به بازگشت به زندگی مشترک بود مشکلی برای زوجین ایجاد نشود . در برخی زوجین سالهاست که طلاق عاطفی را تجربه می کنند و تنها در شناسنامه زوج و زوجه محسوب می شوند . در این افراد نیز مشاوره طلاق می تواند تکلیف نهایی را روشن نماید . چرا که اگر رابطه آنها قابل اصلاح نباشد می توان با طلاق به رابطه جدید با فردی مناسب تر اندیشید و فرزندان را از آسیب های این بی مهری های زیر یک سقف رها کرد.

چگونه بفهمیم که به مشاوره طلاق نیاز داریم ؟

برخی افراد به تنهایی می توانند با طلاق و عواقب آن کنار بیایند و کمتر در این زمینه دچار آسیب روانی و اجتماعی می شوند ولی برخی دیگر طبق مثالی که در ابتدا بیان کردیم بیش از نیمی از وجود خود را در طلاق از دست داده می دانند . اگر به طلاق فکر می کنید و تصمیم به انجام آن دارید می توانید با استفاده از خدمات مشاوره طلاق تا حد ممکن از طلاق پیشگیری کرده و مشکلات خود را حل و فصل کنید . ولی اگر تصمیم تان در این مورد قطعی است و طلاق گزینه بد از بدتر است با مشاوره طلاق می توانید سریعتر مراحل روانی بعد از طلاق را طی کرده و آسیب کمتری به خود و فرزندان در طول این دوره حساس وارد کنید .

اگر مدتی از طلاق شما گذشته ولی هنوز هم احساس ناامیدی ، بیزاری از خود و دیگران ، انزوا ، احساس بی ارزشی ، خشم غیرقابل کنترل ، افکار خودکشی ، مشکلات خواب ، استرس و اضطراب زیاد و از دست دادن علاقه به کارهایی که قبل از این دوست داشتید را تجربه می کنید حتما از مشاوره طلاق کمک بگیرید .

مشاوره طلاق دلایل طلاق

مزیت های مشاوره تلفنی طلاق چیست؟

مشاوره طلاق تنها از طریق مراجعه حضوری صورت نمی گیرد و مشاوره تلفنی طلاق هم روشی مناسب برای دریافت خدمات مشاوره طلاق است . برخی افراد به دلیل مشغله های گوناگون امکان حضور در کلینیک مشاوره را ندارند و راحت تر هستند که از منزل یا محل کار خود با مشاور تماس بگیرند. مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی یکی از مراکزی است که خدمات مشاوره طلاق و سایر خدمات مشاوره از قبیل مشاوره خانواده ، مشاوره کودک و نوجوان ، مشاوره روانشناسی و … را به صورت تلفنی نیز انجام می دهد . کافیست با این مرکز تماس بگیرید.

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .