مشاوره انگیزشی

 

مشاوره انگیزشی از انواع درمانهای شخص محور انگیزشی است که افراد را به پیشرفت های مثبت در زندگی تشویق می کند و تاکید آن بر روی زندگی در زمان حال و لذت بردن از اکنون است. مشاوره انگیزشی برای افرادی که نیاز به تغییراتی در زندگی خود دارند و می خواهند از عادات و رفتارهای مخرب و خطرناک خود دست بکشند بسیار مفید است .

همچنین این متد برای افرادی که به اعتیاد (الکل ، مواد مخدر یا قمار) و برخی بیماریها از نظیر دیابت ، HIV ، MS ، اضطراب و … مبتلا هستند بسیار کمک کننده است . برای دریافت مشاوره انگیزشی می توانید با مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی تماس بگیرید .

 

جلسات مشاوره انگیزشی چگونه برگزار می شود؟

تعداد جلسه های مشاوره انگیزشی اغلب کم و کوتاه است چرا که با چند جلسه می توان اطلاعات و انگیزه های لازم را به درمانجو منتقل کرد. هدف درمانگر این است که فرد با نگاهی عمیق تر به خود متوجه توانایی ها ، خواسته ها و اهداف خود شود و با توجه به شناخت جدیدی که نسبت به خود پیدا کرده برای رسیدن به مقاصد خود تلاش کند.

از آنجا که تغییر کار دشواری است لزوم استفاده از جلسات مشاوره انگیزشی بیشتر احساس می شود چرا که فرد درمانجو با کمک درمانگر خود و تشویق های او قدم در مسیر شناخت خود می گذارد. فرآیند تغییر در فرد در پنج مرحله اتفاق می افتد : در مرحله اول فرد مشکلات خود را انکار می کند و اصلا مشکلی را نمی بیند که بخواهد آن را تغییر دهد.

در مرحله دوم فرد تا حدودی متوجه رفتار و عملکرد اشتباه خود می شود ولی هنوز کمی تردید دارد . در مرحله سوم درمانجو مسئولیت گفتار و رفتار خود را می پذیرد و متعهد می گردد که آنها را تغییر دهد. در مرحله چهارم فرد اقدام به تغییر می کند و در مرحله پنجم و آخر نقش مشاوره انگیزشی پررنگ می شود تا با تقویت انگیزه درمانجو او را به سمت پیشرفت سوق بدهد.

انگیزشی فواید مشاوره انگیزشی

خصوصیات یک مشاور انگیزشی خوب چیست؟

از آنجا که مشاوره انگیزشی یک امر درمانی نیست لذا هر کسی می تواند آن را انجام دهد به شرطی که به اصول و قواعد کار آگاه باشد. یک مشاور انگیزشی خوب باید خود فرد مثبت نگر و هدفداری باشد تا بتواند این انرژی مثبت را به درمانجوی خود منتقل کند. همچنین باید شنونده بسیار خوبی باشد تا بتواند صحبت های درمانجو را با جان دل شنیده و نسبت به ارائه پیشنهاد مثبت اقدام کند.

فرد درمانگر باید شاد و سرشار از انرژی باشد تا بتواند انگیزه بیشتری را در درمانجوی خود ایجاد کند و فرد درمانجو رغبت داشته باشد تا در جلسات بعدی مشاوره انگیزشی شرکت کند. از طرفی درمانگر نباید اهل بحث و جدل بی فایده با درمانجو باشد و در مواقع لزوم با او همدلی های لازم را داشته باشد .

اگر شما به عنوان فردی که نیاز به جلسات مشاوره انگیزشی دارید فرصت و زمان کافی برای جلسه حضوری با مشاور را ندارید می توانید به صورت تلفنی و آنلاین از جلسات مشاوره انگیزشی استفاده کنید . مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما عزیزان به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین می باشد .

انگیزشی خصوصیات مشاور انگیزشی خوب

نکات مهم در مشاوره انگیزشی

رعایت برخی نکات در زندگی روزمره موجب می شود که انگیزه کافی برای انجام کارها و رسیدن به اهداف خود داشته باشید . برخی از این نکات که اغلب توسط مشاوران انگیزشی به شما تاکید می شود عبارتند از:

  • ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا از نظر جسمی و روانی حال بهتری داشته باشید.
  • در روز حداقل نیم ساعت از وقت خود را صرف مطالعه یا یادگیری یک مهارت مانند زبان یا موسیقی کنید .
  • با دوستان خود وقت بگذرانید تا حس خوب در شما ایجاد شود .
  • برای ترشح بیشتر سروتونین سعی کنید ساعاتی از روز یا هفته را در طبیعت بگذرانید.
  • مراقبه و مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
  • از کارهایی که قرار است انجام دهید لیستی تهیه کنید و پس از انجام آنها را تیک بزنید.
  • از اخبار منفی و قرار گرفتن در فضاهای منفی دوری کنید .
  • سفر را فراموش نکنید .
  • از مشاور انگیزشی و روانشناس کمک بگیرید .
انگیزشی نکات مهم مشاوره انگیزشی

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .