روش TDCS (Transcranial direct currect stimulation) در واقع درمان های بدون دارو و غیرتهاجمی می باشد که نوعی ورزش و نرمش سلولهای مغزی در جهت بازتوانی و بهبود فعالیتهای سلولی است . این درمان ها سابقه صد ساله داشته و در تمام دنیا به عنوان درمان های غیرتهاجمی مورد استقبال قرار گرفته است.

محدودیت های استفاده از روش TDCS

تنها محدودیت استفاده از روش TDCS ، استفاده از باطری و دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب است . استفاده از این روش برای همه افراد بدون هیچگونه محدودیت سنی بلامانع است .

درمان های مدرن و بدون دارو

امروزه اکثر مراجعین بخصوص والدین به دنبال درمانهای قطعی و بدون دارو برای خود هستند. این نوع درمانها با ایجاد تحریک بسیار ضعیف الکتریکی در قشر مغز باعث تحریک سلول های قشری مغز شده و فعالیت های آنها و ترشح هورمون های لازمه را افزایش می دهد. در روش TDCS می توان به درمان مشکلاتی از قبیل اختلالات اضطرابی (کاهش اضطراب) ، اختلالات خواب ، افزایش توجه و تمرکز ، بیش فعالی و عدم تمرکز ، بازتوانی پس از سکته مغزی ، اختلالات در طیف افسردگی ، ولع اعتیاد و … پرداخت .

TDCS محدودیت های روش TDCS

روش TDCS چیست ؟

TDCS روشی کاملا غیرتهاجمی و بدون عوارض جدی محسوب می شود که با استفاده از جریان خفیف و عدم تماس مستقیم به بافت مغز انجام می شود . در شیوه های مدرن درمان TDCS از جریان های ثابت و کوچک استفاده می شود و مغز فرصت کافی دارد تا خود را با این نوع جریان تطبیق دهد. در مدل های قدیمی که به نام شوک درمانی متداول بوده است حجم زیادی از الکترودها تحریک می شد که خود می توانست عوارض فراموشی و یا شوک عصبی را ایجاد نماید.

در روش های مدرن استفاده از تحریک الکتریکی جریان الکتریکی موجود در الکترودهای ریز پس از عبور از نواحی مختلف پوست سر و جمجمه وارد قشر مغزی شده و این جریان نورونها را باردار می کند. این کار باعث ایجاد قطب مثبت و منفی می شود که در نهایت منجر به تغییر فعالیتهای آن بخش از مغز می شود . با این کار کلسیم بیشتری در آن ناحیه تحت درمان وارد شده و سلولهای مغز دارای بار مثبت یا منفی می شود که در این حالت با افزایش میزان گلوکز و اکسیژن در آن ناحیه به ترمیم مغز کمک می کند.

این فرایند با ایجاد ارتباطات جدید بین سلولهایی که کاهش فعالیت داشته و با ایجاد ارتباط بین سلولهای آسیب دیده با سلولهای فعال در مجموع به بازتوانی ، بهبود فعالیت ، ترمیم آسیب ها و افزایش توان عملکرد آن ناحیه می انجامد. نخستین قدم در استفاده از این دستگاه تشخیص درست اختلال مراجع و دانش مکان و نقطه یابی مناسب در قشر مغز و تجربه و تخصص در استفاده با دستگاههای مدرنی است که در جهان به شکل بسیار گسترده و تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش های جدید به جای تجویز دارو به شکلهای مختلف قرص ، کپسول و یا آمپول با استفاده از تکنولوژی جدید و تحریکات بسیار خفیف سلولهای مغزی توسط دستگاه درمان صورت می گیرد . این روش سلولهای تنبل مغز را فعال کرده و به نوعی با تمرین ، ورزش و فعال سازی سلولهای مغز آنها را به عملکرد درست و افزایش تحریک، افزایش ترشح هورمون ها و تحریک غدد مربوطه برای ترشح هورمونهای لازم وادار می کند.

TDCS روش TDCS چیست

نوروفیدبک چیست ؟

درمان نوروفیدبک روشی غیرتهاجمی است که پس از اندازه گیری امواج مغزی و براساس نتایج آن نحوه عملکرد مغز فرد نشان داده می شود . در واقع می توان گفت نوروفیدبک آموزش مغز توسط خود مغز است .

از نوروفیدبک برای درمان بیماریهای زیادی استفاده می شود که از آن جمله می توان به اضطراب ، افسردگی ، سردردهای میگرنی ، وسواس فکری و عملی ، بیش فعالی و کم تمرکزی ، اوتیسم ، آسپرگر ، کاهش تشنج ، رفع عوارض سکته مغزی و … اشاره کرد .

تفاوت نوروفیدبک و TDCS

همانطور که به آن اشاره کردیم روش نوروفیدبک در حقیقت آموزش مغز به وسیله خود مغز است . این روش به افراد کمک می کند عملکردهای مغزشان را با روشهای غیرتهاجمی بهبود دهند. در حالی که روش TDCS درمان مغز با امواج الکتریکی ضعیف است که روی نواحی خاصی از مغز اثر می گذارد . این روش نیز غیرتهاجمی است و از روشهای کم خطر و پربازده محسوب می شود .

TDCS تفاوت نوروفیدبک با TDCS

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .