مشاوره تحصیلی

 

موفقیت تحصیلی هیچ رازی ندارد. از تو شروع می‌شود زمانی که تصمیم می‌گیری شرایطت را تغییر بدهی. شاید به خیلی چیزا فکر کنی، به راهکارهایی در زمینه فن مطالعه، مدیریت زمان، توجه و تمرکز و … اما یه قانون بیشتر وجود ندارد: «موفقیت به سن، وضعیت فعلی و وضعیت گذشته تو هیچ ارتباطی ندارد». دقت کن، هیچ ارتباطی. موفقیت شجاعت و شهامت می‌خواهد همراه با اراده، موفقیت در سخن‌هایت جریان دارد و مشاوره تحصیلی با سخن‌هایت همراه می‌شود تا جریان را به سوی اهدافت راهبری کند.

 

بی شک انتخاب رشته تحصیلی می تواند مسیر و آینده شغلی بسیاری از افراد را تعیین کند و انتخاب رشته در دوره نوجوانی که فرد شناخت کافی نسبت به خود و انتظارات خود از آینده ندارد با چالش هایی همراه است . به همین دلیل مبحث مشاوره تحصیلی به میان آمده تا به نوجوانان که در ابتدای راه انتخاب های خود هستند کمک کند. مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی در کنار شماست تا نوید آینده ای روشن را در سایه آگاهی و انتخاب درست به شما دهد.

مشاوره تحصیلی چیست؟

بسیاری از افرادی که قصد دارند در کنکور یا سایر امتحانات موفق شوند به غلط تصور می کنند که تنها مطالعه زیاد است که می تواند آنها را به موفقیت برساند در صورتی که مطالعه باید با برنامه ریزی و جهت و هدف همراه باشد. مشاوره تحصیلی می تواند به شما کمک کند تا با برنامه ریزی اصولی و پشتکار در پشت سر گذاشتن کنکور یا سایر امتحانات موفق عمل کنید . 

از طرفی مشاوره تحصیلی از انتخاب رشته تحصیلی دبیرستان تا کارشناسی و کارشناسی ارشد را شامل می شود . پس یک مشاور تحصیلی آگاه و باتجربه با شناخت استعدادهای نوجوان یا جوان و نشان دادن واقعیت های مربوط به آینده شغلی و تحصیلی او را در انتخاب درست شغل و رشته مورد علاقه خود یاری می دهد .

مشاوره و راهنمایی تحصیلی

امروزه بر اثر پیچیده بودن جامعه ، اشتغال پدر و مادران در خارج از منزل و گستره زیاد علوم و رشته ها امکان یاری رساندن به فرزندان صرفا از طریق روابط نزدیک و درون خانواده ای امکان پذیر نمی باشد . توجه به این نکته که هر نوع تصمیم گیری اشتباه در انتخاب رشته تحصیلی و یا در رابطه با انتخاب شغل مرتبط با آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به لحاظ زمان و عمر فرزندان ، بعد اقتصادی و سرمایه های ملی ، احساس بی کفایتی و نامطلوبی درونی افراد بشود.

برای پیشگیری و برطرف کردن و اتلاف فرصتها و سرمایه ها لازم است که مراکز و موسسات ذیربطی به فرزندان و دانش آموزان در مقاطع مختلف در جهت اتخاذ بهترین تصمیم ممکنه در رشته تحصیلی ، رشته شغلی آینده و رفع مشکلات تحصیلی آنها کمک برساند. این مراکز در سطوح تخصصی و کاملا علمی در سطح جامعه مورد نیاز می باشند. برخی از این مساعدتها با عنوان راهنمایی و مشاوره در سطح مدارس مختلف و دانشگاهها مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمایی و مشاوره تحصیلی موجب بازدهی و کارآمدی بیشتر نظام آموزشی ، افزایش پیشرفت و کاهش افت تحصیلی ، تقلیل مشکلات رفتاری دانش آموزان، ایجاد جو سالم و صمیمی بین دانش آموزان و کارکنان ، افزایش رضایت دانش آموزان، ارتقاء اعتماد به نفس آنها ، آشنایی والدین با روشهای صحیح تربیتی و تحصیلی و برقراری ارتباط نزدیک با فرزندان ، تهیه و اجرای فعالیتهای مکمل برنامه تحصیلی براساس استعدادها و رغبت های دانش آموزان ، همچنین برگزاری کلاسهای آموزش ضمن تحصیل می باشد .

راهنمایی و مشاوره در مقاطع مختلف وظایف مختلفی را به عهده دارد . این اقدام می تواند او را به رفع کمبودها ، اشکالات و آموزش مهارتهای اساسی هدایت و کمک نماید. از طریق تشویق کنجکاوی، گسترس دامنه خلاقیت و استعداد کودک، آماده ساختن دانش آموز به استفاده بهینه از مفاهیم آموزشی ، ارائه اطلاعات ضروری در مورد مدرسه، آموزش مهارتهای تحصیلی به او و از قبیل این نوع فعالیتها اشاره کرد.

در دوره متوسطه وظیفه راهنما و مشاور آشنایی با رشته های تحصیلی مختلف در مقاطع مختلف از متوسطه دوم تا رشته های دانشگاهی آشنا کرد. اهداف راهنمایی تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره نمود. شناخت دقیق استعدادها، رغبت ها و محدودیت ها به منظور طراحی برنامه ای مناسب برای ادامه تحصیل و کمک به پرورش تفکر نقادانه و علمی.

در ادامه متوسطه دوم راهنما و مشاور با توجه به اطلاعات وسیع و دقیقی که درباره مشاغل مختلف و رشته های تحصیلی دانشگاهها و مدارس عالی کشور ، ضوابط و مدرک های ورودی به آن در اختیار دانش آموز قرار می دهد او را برای اتخاذ تصمیم درست و انتخاب بهترین رشته تحصیلی مناسب کمک و هدایت نماید. از وظایف دیگر راهنما و مشاور تحصیلی می توان به افزایش انگیزه تحصیلی با شناخت تفاوتهای فردی آنان و آشنا کردن آنان با محتوای آموزشی اشاره کرد .

 فعالیت دوم آموزش روشهای مطالعه

روشهای مطالعه دانستن شیوه های متعددی که متناسب با تفاوت های هر فرد برای درک و به خاطرسپاری مطالب درسی می تواند در احساس کفایت و صرفه جویی در وقت دانش پژوه کمک و یاری کرد. دستیابی دانش آموزان به روشهای درست مطالعه یک ضرورت حتمی است که بر میزان موفقیت آنها می افزاید و باعث افزایش استفاده بهینه از وقت می شود . از تکنیک های مطالعه می توان به سریع خوانی ، اجمال خوانی، عبارت خوانی، خلاصه کردن، سازمان دادن ، شیوه های به خاطر سپاری ، حاشیه نویسی، علامت گذاری اشاره کرد. از موارد بسیار مهم در راهنمایی و مشاوره تحصیلی کاهش اضطراب امتحان در افراد می باشد .

مشاوره تحصیلی انواع مشاوره تحصیلی

یک مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوری که در زمینه انتخاب رشته درسی و دانشگاهی قرار است به نوجوانان و جوانان کمک کند باید دارای ویژگی هایی باشد که برخی از آنها به شرح زیر است :

  • مسلط بر مسائل انگیزشی و همچنین توانمندسازی افراد
  • پشتیبانی و پیگیری درسی در قالب برنامه ریزی کوتاه و بلندمدت
  • تقویت اعتماد به نفس در نوجوان
  • کنترل استرس و اضطراب نوجوان
  • مسلط بر راهکارهای تقویت حافظه
  • شناخت استعدادهای فرد و راههای رسیدن به موفقیت در زمینه استعداد او
  • آموزش تصمیم گیری ، مسئولیت پذیری و انتخاب
مشاوره تحصیلی ویژگی های مشاور تحصیلی خوب

لزوم استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی چیست؟

در بسیاری از مدارس و دانشگاهها دفتر مشاوره دایر است تا به دانش آموزان و دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی مناسب و دیگر مشکلات کمک و یاری داده شود . به راستی لزوم استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی چیست؟ آیا باید حتما از مشاور در این خصوص کمک بگیریم؟ در گذشته و شاید چند دهه قبل انتخاب های محدودتری برای رشته های تحصیلی و شغلی وجود داشت و نوجوان و جوان بیشتر با نظر خانواده و خصوصا والدین دست به انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاهی می زدند ولی امروز اوضاع کمی تغییر کرده است .

نوجوانان و جوانان امروزی تمایل دارند خودشان برای آینده تحصیلی و شغلی خود تصمیم بگیرند که ابدا چیز بدی نیست. ولی به دلیل کم تجربه بودن این عزیزان و عدم شناخت کامل آنها از شرایط تحصیلی و شغلی در کشور بهتر است یک منبع آگاه و متخصص در این زمینه آنها را یاری دهد. ما در اینجا مشاوره تحصیلی در یکی از مراکز معتبر مشاوره را به شما پیشنهاد می کنیم.

مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی یکی از مراکز معتبر روانشناسی و مشاوره در شهر تهران است که علاوه بر جلسات حضوری به صورت تلفنی و آنلاین نیز به ارائه خدمات مشاوره به هموطنان عزیز می پردازند. پس اگر در فرزندانتان در مقاطع دبیرستان و دانشگاه نیاز به مشاوره تحصیلی دارند می توانید از کمک و مشاوره کارشناسان ما در مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی استفاده کنید.

مشاوره تحصیلی لزوم استفاده از مشاوره تحصیلی

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .