روانشناسی کودک

 

فرزندان ما در دوران حساس کودکی در معرض آسیب های جسمی و روانی زیادی قرار دارند که اگر به عنوان یک والد آگاه با مشکلات کودکان در سنین مختلف آشنا نباشیم ممکن است به کودکانمان آسیب بیشتری بزنیم . روانشناسی کودک که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است به بیان آسیب های روانی و تربیتی در دوره کودکی و نحوه پیشگیری و مقابله با آنها می پردازد . در ادامه بیشتر با روانشناسی کودک و انواع آن آشنا خواهیم شد. مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی در کنار شماست تا زندگی شاد و سالمی داشته باشید.

 

 

مشکلات رایج رفتاری در کودکان

کودکان در دوره های مختلف رشد خود عادات مشابه و بعضا غلطی را تجربه می کنند که اگر والدین به آنها آگاهی نداشته باشند موجبات مشکلات بزرگتری را در آینده فرزندان خود فراهم خواهند کرد. در اینجا با انواع مشکلات رایج رفتاری در کودکان آشنا می شویم :

عادت به مکیدن انگشت

بسیاری از کودکان در وقت اضطراب و ناتوانی از عادتهای عصبی استفاده می کنند که مهمترین آنها مکیدن انگشت است. در برخی موارد مشاهده می شود که این عادت حتی در سنین بالاتر نیز در کودکان دیده می شود تا جایی که فرد به صورت پنهانی برای کاهش استرس و اضطراب خود دست به این کار می زند. عادت مکیدن انگشت در سه سال اول زندگی کودک نیاز به درمان خاصی ندارد و تنها با برخی رفتارها می توان این عادت را از کودک دور کرد. در جلسه روانشناسی کودک راهکارهایی برای تغییر عادات نادرست به والدین داده می شود تا کودک راحت تر از عادات غلط دست بکشد.

عادت ناخن جویدن

عادت به ناخن جویدن در بزرگسالان نیز به وفور دیده می شود که ناشی از بی توجهی والدین در ترک این عادت در کودکی فرزندشان بوده است. عمدتا جویدن ناخن ها دلایلی دارد که از آن جمله می توان به عصبانیت های شدید و بیش از حد ، استرس و دلواپسی ، قرار گرفتن در موقعیت های ترس آور و حساس و درنهایت عادت اشاره کرد. از دیگر عادات عصبی در کودکان می توان به فشردن دندانها به هم و کشیدن موها اشاره نمود.

روانشناسی کودک مشکلات رایج رفتاری در کودکان

عادت به دروغگویی

یکی از بزرگترین مشکلات رفتاری در کودکان دروغگویی آنهاست که می تواند والدین را بسیار آشفته و عصبانی کند. کودکان در سنین پایین فرق بین واقعیت و دروغ را نمی دانند و در حدود چهار سالگی دست به کارهایی می زنند که والدینشان را خوشحال کند و در این راه ممکن است دروغ های بزرگ و کوچکی بگویند. برخی کودکان نیز خیالبافی های کودکانه دارند که آنها را به گفتن دروغ های گاها شاخدار سوق می دهد!

عادت به لجبازی

همه کودکان در دوره رشد خود لجبازی را کم و بیش تجربه می کنند که ناشی از حس استقلال طلبی در آنهاست. هر قدر این حس در کودک بیشتر باشد لجبازی او بیشتر است. گاهی اوقات هم انتظارات و خواسته های کودک در تعارض با خواسته والدین قرار می گیرد و منجر به لجبازی از طرف او می شود. والدین باید ضمن کمک نمودن به رشد استقلال طلبی در کودک سعی کنند عادت به لجبازی را در کودک از بین ببرند. در نگاه اول این کار بسیار دشوار به نظر می رسد ولی در صورت نیاز می توان از کمک و مشاوره یک روان شناس کودک در جلسات روانشناسی کودک بهره برد .

کمرویی و خجالت در کودکان

در بسیاری از کودکان خجالت و کم رویی دیده می شود که در بسیاری از آنها با رشد فکری و ورود به اجتماعاتی نظیر مهدکودک و مدرسه این مشکل تا حدودی برطرف می شود. اما اگر والدین متوجه کمرویی و خجالت بیش از حد در کودک خود شدند که عملکرد او را در مدرسه و در برخورد با دیگران تحت الشعاع قرار می دهد باید نسبت به درمان این مشکل اقدام نمایند. شرکت در جلسات روانشناسی کودک می تواند راهکارهای مفیدی برای رفع این مشکل به والدین ارائه کند.

روانشناسی کودک عادت کمرویی در کودکان

پرخاشگری در کودکان

عادت به پرخاشگری در پسرها بیش از دخترها دیده می شود که دلایل فیزیولوژیکی و تربیتی در این موضوع نقش دارند. اما اگر این پرخاشگری بیش از حد طبیعی باشد چه باید کرد؟ برخی کودکان در مواقع عصبانیت و خشم دست به کارهایی از قبیل شکستن اشیاء ، گاز گرفتن ، کتک زدن والدین و فریاد کشیدن می کنند. اگر این پرخاشگری به موقع درمان نشود و تبدیل به یک عادت زشت در کودک گردد ، عواقب ناخوشایندی در آینده گریبان گیر او شده و با مشکلات بزرگتری مواجه خواهد شد.

بهانه گیری و نق زدن

برای یک والد دشوارترین کار در تربیت فرزند تحمل نق زدن و بهانه گیری های مکرر فرزندان است . نق زدن در کودکان در حدود 4 سالگی به اوج خود می رسد و اگر با این مشکل به درستی برخورد نشود تا سنین دبستان و حتی بالاتر نیز ادامه پیدا می کند و تبدیل به یک عادت همیشگی در زندگی می شود. چه بسیار افراد بزرگسالی را مشاهده می کنیم که دائما در حال گله و شکایت و نق زدن هستند و تحملشان برای دیگران دشوار است. برای دریافت مشاوره و روانشناسی کودک می توانید با مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی تماس بگیرید .

آشنایی با اختلالات بالینی در کودکان

مشکلات کودکان تنها به عادات ناخوشایند محدود نمی شود و برخی از آنها دچار اختلالاتی هستند که باید به موقع شناخته و تحت درمان قرار گیرند. در اینجا به چند مورد از این اختلالات بالینی در کودکان اشاره می کنیم که با جلسات روانشناسی کودک بهبود قابل ملاحظه ای می یابند :

  • اختلال بیش فعالی
  • اختلال یادگیری
  • اختلال زبان
  • لکنت زبان
  • شب ادراری
  • و ..
روانشناسی کودک آشنایی با اختلالات بالینی در کودکان

آشنایی با درمان های روانشناسی کودکان

تا اینجا با مشکلات رفتاری و عادات نادرست در کودکان و اختلالات بالینی آنها آشنا شدیم . حال باید دید چه شیوه های درمانی موثری در روانشناسی کودک وجود دارد و با چه شیوه هایی می توان به درمان کودکان دارای مشکل در زمینه های گوناگون پرداخت؟ برخی از این درمان ها به شرح زیر هستند:

درمان فردی کودک : درمان فردی می تواند همراه با گروه درمانی ، دارو درمانی و مشاوره خانواده باشد .

خانواده درمانی : در این نوع درمان همه اعضا خانواده یا برخی از آنها بصورت گروه خانوادگی مورد درمان قرار میگیرند.

بازی درمانی : از آنجا که کودکان در بیان احساسات و هیجانات خود توانایی لازم را ندارند می توان بوسیله بازی متوجه احساسات کودک در مواقع گوناگون شد. روانشناس کودک در اتاق بازی کودک را راهنمایی می کند تا بتواند هیجان های منفی خود را ابراز کند .

نوروفیدبک : در روش نوروفیدبک امواج مغزی کودک نشان داده میشود و از طریق خودتنظیمی به مغز آموزش داده می شود تا کارکرد درست را داشته باشد. برخی اختلالات از قبیل اختلال یادگیری ، بیش فعالی ، اختلالات اضطرابی و … را می توان با روش نوروفیدبک درمان کرد.

کلام آخر

با توجه به مواردی که در این مطلب به آن اشاره شد درمی یابیم فرزندپروری و پرورش صحیح کودکان نیاز به آموزش هایی دارد که در مدارس و دانشگاهها و حتی خانواده ها به آنها پرداخته نمی شود . بنابراین برای جبران این کمبود و کاستی باید آموزش های لازم را از طریق مشاوره و کمک از روانشناسان باتجربه و آگاه کسب کرد. مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی آماده ارائه مشاوره در زمینه های خانواده ، ازدواج ، زوج درمانی ، تربیت کودک و نوجوان ، مشاوره های شغلی و تحصیلی ، روانشناسی کودک و نوجوان ، روانشناسی بالینی و … می باشد .

روانشناسی کودک راهکارهای درمانی رفتاری در کودکان

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .