خانواده درمانی

در واقع خانواده درمانی شکلی از درمان کل خانواده به عنوان یک گروه به حساب می آید که توسط یک یا دو درمانگر انجام می شود. در این نوع درمان وقتی یک عضو به عنوان عضو بیمار معرفی می شود درمانگر با شناخت آسیب ها و علائم عضو بیمار که می تواند انعکاس پاتولوژی یا اختلالات عمیق تر در سیستم خانواده محسوب شود با کمک به آن فرد یا بیمار خانواده در واقع سلامت و آرامش کل خانواده را برمی گرداند.

 

در این جهت و برای رسیدن به این هدف خانواده واحد درمانی محسوب می شود ولی تغییر تعاملات خانواده در واقع راه تغییر عامل بیمار خانواده به حساب می آید. یک خانواده درمانگر با شناخت آسیب ها و نابهنجاری اعضاء به نابهنجاری روابط و نوع تعاملات پی می برد. با اصلاح نوع تعاملات، نوع روابط در 9 مقوله و یا 11 مقوله مهم اجزاء زندگی و اصلاح و ترمیم آن شرایط را برای بهبود علائم و مشکلات اعضاء خانواده فراهم می کند.

خانواده درمانی بهترین درمانگر خانواده

اصول خانواده درمانی

اصولی که خانواده درمانی دارد اینست که هیچکدام از اعضاء به عنوان یک بیمار متمایز و مشخص نمی شود بلکه کل اعضاء خانواده هستند که آشفتگی و پریشانی خانواده را متحمل می شوند و یا انعکاس می دهند ولی هر کدام به نوع خودشان. در درمان خانواده یک فرد به تنهایی درمان نمی شود و کل اعضاء باید مشترکا در جلسه درمانی شرکت کنند و بحث ارتباطات درون آنها مورد ارزیابی قرار گیرد (اگر هر یک از افراد مشکلات فردی داشته باشند در جلسه فردی موضوعات درون فردی آنها بررسی می شود).

خانواده درمانی دارای نظریه ها و مفاهیم تشخیصی جدیدی شده است. نظریه ها و مفاهیم سنتی که کار تشخیص یا ارزیابی فردی افراد یا توضیح رفتار فردی آنها را توصیف می کرده برای خانواده درمانی شیوه درمانی مناسب و یا شیوه آسیب شناسی مناسبی محسوب نمی شود بلکه می بایست از نظریه ها و تکنیک ها و رویکردهای جدید ویژه و خاص خانواده درمانی استفاده شود. مبنای فلسفی خانواده درمانی حلقوی است و بر علیت حلقوی استوار است. در مکانیسم ها و یا رویکردهای قبلی رفتار یک فرد محصولی از شخصیت افراد تلقی میشده و این یعنی رفتار تحت تاثیر رویدادهای مجزای گذشته قرار می گرفته و این به مفهوم علیت خطی است.

یعنی یک رفتار علتی داشته و رفتار الان معلول آن است ولی در نظام های خانواده درمانی خانواده بعنوان یک سیستم و یک کل دیده می شود و دیگر مبنا و فلسفه درمانی خطی نیست بلکه مجموعه ای از عوامل است که به شکل حلقوی و و زنجیروار دور می زند. برای آسیب یابی می بایست به مجموعه خانواده یعنی به تمام اعضاء، به نوع ارتباطات و جنس ارتباطات، به نوع کنش و واکنش های دو نفر و نفر سوم و نفر چهارم ، نقش و تاثیری که همه اعضاء در روابط می گذارند و با طرح و ارزیابی کل خانواده پرداخته شود.

خانواده درمانی اصول خانواده درمانی

چه مسائلی در خانواده درمانی قابل ارزیابی است؟

موضوعات و مسائلی که در خانواده درمانی مورد ارزیابی قرار می گیرد بحث انتقال خانوادگی و بحث نظام و قوانین و سطوح ارتباطی خانوادگی، ناهمخوانی ها و ناهماهنگی درون اعضای خانواده، ساختار و انتظاراتی که از هر فرد به عنوان یک عضو در ساختار اصلی خانواده توقع می رود و مورد انتظار قرار می گیرد، بحث قواعد و قوانین درون خانواده که یک قواعد منسجمی وجود دارد یا ندارد، موضوع مجموعه های خانواده و زیرمجموعه های ارتباطی درون خانواده است.

همچنین مسئله قدرت و توزیع قدرت بین اعضای خانواده، سبک و شیوه حل تعارضات درون خانواده که مبحث به شدت مهم و حیاتی برای برطرف کردن مشکلات خانواده محسوب می شود، مقوله ضرب آهنگ خانواده و نوع تنظیم و هماهنگی آهنگ طبیعی و سرعت زندگی که یک شاخه ای و نمادی از سرعت پردازش های ذهنی و فکری اعضای خانواده محسوب می شود، موضوع وفاداری و تعهدات در خانواده ، بررسی چرخه و مرحله عمری خانواده و … همه و همه مواردی است که در خانواده درمانی مورد بحث و ارزیابی قرار می گیرد. برای ارزیابی هر کدام از مقوله ها آزمون ها و تست های روانی استاندارد شده و نُرم فرهنگ ایرانی هم موجود است .

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .