مشاوره خانواده

مشاوره خانواده کیست و چه وظایفی دارد ؟

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی ، به مواردی اشاره دارد که اعضای خانواده و مسائل مربوط به آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

ممکن است خانواده ها برای جلوگیری از مشکلات مانند تنش یا قطع ارتباط بین اعضای خانواده، به یک روانشناس مراجعه کنند یا برای یک چالش خاص، مانند برخورد با یک اتفاق ناخوشایند، تشخیص سلامت روانی یا جسمی، تغییر زندگی دشوار مانند از دست دادن شغل، طلاق یا مرگ، مسائل اعتیاد یا مراقبت، والدین یا اختلافات خواهر و برادر، به کمک نیاز داشته باشند، در این موارد مشورت با مشاوره خانواده ضرورت پیدا می کند.

مهم نیست که چه چیزی در روابط خانوادگی اختلال ایجاد می کند، مشاوره خانواده می تواند به بهبود روابط اعضای خانواده کمک کند و تحقیقات نشان می دهد که حتی می تواند یک شکل موثر درمان برای تعدادی از اختلالات سلامت روان باشد.

مشاوره خانواده (خانواده درمانی) نوعی روان درمانی است که روش های درمانی یا رویکردهای درمانی مختلفی برای آن وجود دارد. نظریه های مشاوران خانواده می تواند بر اساس الگوهای رفتاری، نحوه ساختار خانواده ها یا حتی تأثیرات نسلی باشد.

مشاوران خانواده کسانی هستند که به آنها درمانگران ازدواج و خانواده نیز گفته می شود. آنها دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد و دو سال تجربه بالینی تحت نظارت هستند و در جامعه آن ها به عنوان دکتر روانشناس شناخته می شوند. همچنین درمان افراد، زوجین و اعضای خانواده و تشخیص سلامت روان و مسائل سوء مصرف مواد برعهده خانواده درمانگر است.

خانواده درمانگر یک مشاور خانواده است که مسائل روانی مربوط به خانواده یا ازدواج را درمان می کند. در این مسیر کاری، راهنمایی و میانجی گری برای مراجعه کنندگان، چه به صورت گروهی و چه به صورت انفرادی، برای کمک به رفع مشکلاتی که نیاز به حل دارند، ارائه می دهد. ممکن است شما در مورد اختلالات روانی، مشکلات رفتاری، یا سوء مصرف مواد یا اعتیاد به آنها کمک کنید که بر ازدواج یا پویایی خانواده آنها تأثیر می گذارد.
همچنین خانواده درمانگر اختلافات بین اعضای خانواده را حل می کند. آنها با خانواده به عنوان یک کل ملاقات می کنند و در مورد مسائل خانواده بحث می کنند.

برای دریافت مشاوره خانواده حضوری و غیر حضوری ( تلفنی و آنلاین ) با مرکز مشاوره نیلوفرآبی در ارتباط باشید

خدمات مرکز مشاوره نیلوفر آبی

مرکز مشاوره نیلوفر آبی ، به خانواده ها و افرادی که تغییرات و رویدادهای مختلف زندگی را تجربه می کنند، راهکارهای مختلف ارائه می دهد که عبارت است از:

مشاوره قبل ازدواج

خانواده درمانی

زوج درمانی

مشاوره خیانت همسر

مشاوره طلاق

انواع مشاوره خانواده

استراتژیک مختصر

این مورد یک نوع درمان کوتاه ‌مدت برای خانواده‌هایی است که کودک یا نوجوانی با مشکلات رفتاری، مانند مشکلات مدرسه یا سوء مصرف مواد دارند. استفاده از مشاوره خانواده در این مورد به بهبود ارتباط و توانایی آنها در حمایت از یکدیگر کمک می کند.

دلبستگی

این مورد یک روان درمانی متمرکز بر هیجان است که اغلب برای درمان یک کودک یا نوجوان افسرده در خانواده استفاده می شود. هدف کمک به بهبود پیوند بین والدین و فرزند و کمک به کودکان در احساس امنیت بیشتر است.

عملکردی

اغلب برای درمان خانواده هایی که فرزندان آنها مشکلات رفتاری یا اعتیاد دارند، استفاده می شود، این نوع درمان نوعی درمان کوتاه مدت و فشرده با هدف کمک به خانواده ها برای بهبود روابط و مهارت های مقابله ای است.

متمرکز بر هیجان

شکل موثری از زوج درمانی که در دهه 1980 ایجاد شد، این نوع درمان به اعضای خانواده کمک می کند تا از احساسات خود آگاهی پیدا کنند و احساساتی را که می توانند باعث رفتارهای مضر شوند، پردازش کنند. مشاوره خانواده از آن برای کمک به والدین و افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها بیماری روانی دارد، استفاده خواهد می کند.

مزایای استفاده از مشاوره خانواده

استفاده از مشاوره خانواده می تواند روشی مفید برای تمامی اعضای خانواده باشد تا یاد بگیرند تعارضات را حل کنند، مرزها را حفظ کنند و ارتباط با سایر اعضای خانواده را افزایش دهند. خانواده درمانی هزینه کمتری خواهد داشت، زیرا درمان همه افراد به یکباره می تواند مقرون به صرفه تر از درمان فردی باشد. علاوه بر این، از آنجایی که اعضای خانواده در حال یادگیری مهارت‌های ارتباطی هستند، می‌تواند مفیدتر از یک عضو در درمان باشد که سعی می‌کند به تنهایی اختلافات خانوادگی را حل کند.

با کمک مشاوره خانواده ، همه افراد خانواده احساس آرامش خواهند کرد ؛ زیرا می دانند یک نفر وجود دارد که تمام مشکلات خانوادگی آنها را می دانند، بنابراین با اطمینان می توانند مسائل را با او مطرح می کنند. یک مشاوره خانواده با تجربه بعد از شنیدن صحبت های تمام اعضای خانواده به صورت جداگانه، به آنها راهکارهای کاربری برای حل مشکلات ارائه می دهد. همچنین سعی می کند که رفتارهای نامناسب و اختلالات شخصیتی اعضای خانواده را شناسایی و اصلاح کند که این کار برای آرامش اعضای خانواده بسیار موثر است.

مرکز مشاوره خانواده در تهران

این مرکز مشاوره ، به خانواده ها و افرادی که در حال تجربه گذارهایی مانند طلاق، تک فرزندی، ازدواج مجدد، مشکلات غم و اندوه، افسردگی و غیره هستند، درمان ارائه می دهد.

مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی، مشاوره فردی ، مشاوره ازدواج و خانوادگی را با بهترین روش درمانی به مراجعه کنندگان خود به صورت حضوری و آنلاین ارائه می‌دهد.

ممکن است در یک مقطع از زندگی یک نفر، شرایط سختی را تجربه کند. خواه از هم پاشیدگی خانواده، مرگ یکی از عزیزان یا بیماری های روانی مانند افسردگی باشد. در این وضعیت همه افراد به کسی نیاز دارند که با او صحبت کنند. ممکن است از صحبت کردن با کسی که به او نزدیک نیستید و بدون قضاوت به شما گوش می دهد و با هدف کمک با شما صحبت می کند، احساس راحتی بیشتری داشته باشید، این فرد کسی جز مشاوره خانواده نمی تواند باشد.

طبق بررسی های انجام شده در مورد افرادی که از خدمات مشاوره خانواده استفاده کرده اند، ثابت شده است افرادی که تحت درمان قرار می گیرند، احساسات منفی کمتری را گزارش کرده و کیفیت زندگی آنها بیشتر شده است. همچنین روابط آنها با دیگران افزایش یافته است. این روند به کاهش علائم نیز کمک کرده و دلیل اصلی آنها برای درک احساسات بوده که بر این اساس تصمیمات بهتری خواهند گرفت.

مشاوره خانواده برای تمام افراد در رده های سنی مختلف ضرورت دارد… 

زمان مشاوره در مرکز مشاوره خانواده

جلسات مشاوره خانواده بین 45 تا 2 ساعت طول می کشد که براساس مشکلات مختلف ممکن است از یک جلسه تا یک سال با تعداد جلسه های بسیار زمان لازم داشته باشد. این جلسات می تواند به صورت هفتگی یا چند هفته یک بار انجام می شود. همه این موارد به تشخیص مشاور خانواده بستگی دارد.

یافتن بهترین مرکز مشاوره خانواده نخستین گام برای بهره‌گیری از تمام مزایایی مانند بهبود ارتباطات، تقویت روابط و ایجاد مرز در بین اعضای خانواده است.

مرکز خدمات مشاوره نیلوفر آبی با مدیریت خانم دکتر باقرزاده است. این مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی را به افراد مختلف، زوج ها و خانواده ها ارائه می دهد. در همین راستا مهارت های زندگی مانند ارتباط، مدیریت خشم، حل مسائل، بهبود روابط والدین با فرزندان، مدیریت اضطراب و استرس، کنترل احساسات در هنگام از دست دادن (طلاق یا مرگ)، غم و اندوه و افزایش عزت نفس را به مراجعه کنندگان خود می آموزد.

مرکز مشاوره خانواده نیلوفر آبی ارائه دهنده خدمات مشاوره ازدواج ، مشاوره تحصیلی و شغلی ، مشاوره کودک و نوجوان

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند