مشاوره جنسی یا سکس تراپی چیست ؟ وجود مشکلات و اختلالات جنسی در افراد مختلف اعم از زنان و مردان در جوامع و فرهنگ های مختلف بسیار شایع و متداول می باشد . در فرهنگ ما به علت وجود تابوهای فرهنگی و اخلاقی بیان و بروز مشکلاتی که در نهاد خانواده و یا موضوعات و مسائل شخصی و درون فردی ، سلامت روان و آرامش فرد را تهدید می نماید با محدودیت های جدی درمانی مواجه می باشد.

خالی از فایده نیست که در این مطلب به انواع مشکلات از این دست اشاره شود و نحوه و شرایط درمان بیان شود . همچنین در مورد کمک ها و خدمات یاورانه ای که در حیطه های مختلف مشاوره های جنسی ( سکس تراپی ) ، درمان های بالینی و درمان های دارویی که در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد به مخاطبان و افرادی که به آن نیاز دارند ، اطلاعات لازم و کافی داده شود .

در سکس تراپی چه نوع درمان هایی صورت می گیرد؟

در یک دسته بندی کلی تمام موضوعات جنسی (در جلسات سکس تراپی ) به سه حیطه تقسیم می شود :

  1. اختلالات عملکرد جنسی یا کجکاری های جنسی
  2. نابهنجاری های جنسیتی یا انحرافات جنسی
  3. نارضایتی جنسیتی

هر دسته از این مشکلات شیوه ها و سبک های درمانی خاص خود را می طلبد . درمانگران و متخصصان در حیطه های مختلف می توانند در دوره های مختلف زندگی در پیشگیری و یا درمان و بهبود روابط و تمایلات جنسی درون فردی و بین زوجین در جلسات سکس تراپی کمک های شایانی را به زوجین ارائه دهند .

سکس تراپی درمانهای سکس تراپی

اختلالات عملکرد جنسی (کجکاری های جنسی)

در نوع اول اختلالات عملکرد جنسی یا کجکاری های جنسی می توان به مواردی زیر اشاره کرد :

  • ضعف جنسی در مردان و به اصطلاح سرد مزاجی
  • اختلال در نعوظ (نعوظ زودرس و یا دیررس)
  • انزال زودرس و یا انزال تاخیری

برخی از اختلالات عملکرد جنسی ویژه خانمها می باشد مانند :

  • دردهای لگنی شدید
  • اختلال در ارگاسم زنانه
  • اختلال در تمایل و انگیختگی جنسی زنان

نابهنجاری های جنسیتی یا انحرافات جنسی

در دسته دوم اختلالات که انحرافات جنسی می باشد فرض بر آن است که یک رابطه بهنجار به معنای فعالیت جنسی متمرکز در رابطه با یک شریک بزرگسال راضی می باشد . در رفتارهای جنسی خارج از این نوع رفتار بهنجار اصطلاح اختلالات پارافیلیا یا انحرافات جنسی لحاظ می شود که لازمه درمانهای بسیار جدی و طولانی مدت برای کاهش آسیب فرد و یا افراد هدف در مورد بیماران در این حیطه است. برای این بیماران نیاز به درمان و مراجعه سریع و جدی و استفاده از خدمات مشاوره سکس تراپی تجویز می شود . 

سکس تراپی انحرافات جنسی

نارضایتی جنسیتی

مقوله سوم در موضوعات جنسی نارضایتی جنسیتی می باشد . در جامعه و در افراد حتی در بستگان می توان با افرادی مواجه شد که چنان شدتی خود را به عنوان فردی از جنس مقابل می شناسند که در ایفای نقش محول جنسیتی خود معذب هستند . به عبارتی این بیماران قویا هویت خود را با جنسیتی به غیر از نقش جنسیتی که به آنها نسبت داده شده و با آن راحت نیستند همانند می دانند .

این نارضایتی ها را از سنین سه تا چهار سالگی در کودکان می توان ردیابی کرد . نمود بارز و هویدای این نوع مشکل در نوجوانان و بزرگسالان دیده می شود . نوجوانانی که به شدت از جنسیتی که دارند و گاهی به آن جنسیت مادرزادی می گویند احساس ناراحتی می کنند . آنها آرزو دارند مثل فردی از جنس مخالف زندگی کنند و بسیاری از ایشان لباس و آداب و اصول آن جنس را به کار می برند.

کلام آخر

تشخیص هرگونه از این اختلالات در دسته بندی های مربوط به خود جزء اقدامات بسیار جدی و موثر در فرآیند درمان و کمک رسانی به این افراد می باشد . چنانچه تشخیص درست و افتراقی مناسب صورت نگیرد می تواند هر کدام از این اختلالات به مشکلات و عواقب بسیار شدید اخلاقی ، اجتماعی ، فرهنگی و خانوادگی منجر شود . اقدام به موقع و دریافت مشاوره سکس تراپی می تواند به افراد در موضوعات جنسیتی کمک نموده و از عواقب سوء آن که علاوه بر خود فرد دامنگیر خانواده و اطرافیان می شود جلوگیری کرد .

سکس تراپی نارضایتی جنسیتی

چتری امن برای خانواده

مرکز مشاوره و روانشناسی نیلوفر آبی با دارا بودن مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور با مدیریت سرکار خانم دکتر خدیجه سادات باقرزاده تاسیس شده است. کلینیک نیلوفرآبی با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه‌های مختلف روانشناسی عرضه می‌شود. همچنین به استحضار می‌رساند در مرکز مشاوره نیلوفر آبی به طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناسی، روانپزشکی، کودک و نوجوان و بزرگسال به صورت فردی، زوج، خانواده و گروهی رسیدگی می‌شود.

نیلوفر آبی، همراه شماست تا یک زندگی ایده‌آل داشته باشید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید .